Veri Tabanlarına Millet Kütüphanesi Üzerinden Ulaşım

Günümüzde yükseköğretimin her düzeyinde (özellikle lisansüstü akademik çalışmalarda) literatür taraması, tarama sonucunda ulaşılan makalelere, kitaplara, … vb. kaynaklara erişim önemli basamaklardandır. Araştırmacılar, bu aşamaları çoğunlukla bağlı bulundukları üniversite kütüphanelerinin abone oldukları veri tabanları üzerinden gerçekleştirmektedirler. Ancak, bu veri tabanlarına abonelikler; birimlerden gelen talepler dikkate alınarak mevcut bütçe olanaklarıyla, bütçenin akademisyenlerin kullanım yoğunluğu da dikkate alınarak şekillendirilmekte, en etkin ve verimli bir şekilde kullanılması amacıyla fiyatlandırılarak abonelikler oluşmaktadır. Çoğu zaman kısıtlı kalan bu aboneliklere bilgisayarlarda gerekli VPN ayarları yaparak da yerleşke dışından da ulaşmak mümkündür. Diğer taraftan, kısa bir süre önce faaliyete geçen “Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi” bugün itibariyle iki milyon üzerinde kitap, binlerce basılı, milyonlarca elektronik tez-makale, … vb. materyali bünyesinde bulundurması nedeniyle hizmetleri açısından dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi kısa sürede başarmıştır.

Tüm bu zenginliklere ulaşmak -özellikle akademisyenler için büyük önem arz eden veri tabanlarına, yayınevlerine erişim (Web of Science, Scopus, Taylor&Francis ,.. gibi)- başlatılan bir uygulamayla artık zaman ve mekândan bağımsız olarak daha kolay. Şöyle ki, bu veri tabanlarına ulaşmak için ilk yapılması gereken;

  1. Millet Kütüphanesinin web sitesini (www.mk.gov.tr) ziyaret ediniz,
  2. Ana menü üzerindeki “Veri tabanları” menüsünü seçiniz, gerekli uyarıları okuyup kabul ettikten sonra örneğin Web of Science veri tabanına girmek istiyorsanız W harfini seçiniz ve açılan alt pencerede Web of Science veri tabanına git kısmını seçtikten sonra sistem sizden Millet Kütüphanesi için üyelik yapmanızı isteyecek bu kısma giriniz,
  3. Üyelik oluşturma kısmını seçince sistem sizi otomatik olarak e-devlet sistemine yönlendirecek,
  4. e-devlet bilgilerinizle siteme giriniz başvuru yap kısmından Millet Kütüphanesi kullanmak için başvuru yaparak, gerekli e-mail, cep telefon adreslerinizi sisteme daha önceden girmemişseniz şimdi doldurun ve başvuru yap menüsüne tıkladıktan kısa bir süre sonra cep telefonunuza ve e-mail adresinize şifreniz gelecek.
  5. Bundan sonra Millet Kütüphanesine kullanıcı adınız TC Kimlik numaranız ve şifrenizde cep telefonunuza (veya e-mail adresinize gelen) geldiğine göre sitemi kullanmaya başlayabilirsiniz. (**Sisteme giriş sürecinde sistemin ne amaçlarla kullanılıp, hangi amaçlar için kullanılamayacağı uyarılarını lütfen dikkate alınız*)

 

 

 

15/10/2021 -331 defa görüntülendi


YUKARI